O Autorach
Douglas Jerome Preston – twórca techno thrillerów i horrorów. Pisuje do dla czasopism: „Smithsonian”, „The Atlantic Monthly” i „The New Yorker”. Samodzielnie napisał kilka powieści i książek z gatunku literatury faktu.
Lincoln Child – autor i współautor powieści sensacyjnych, techno thrillerów i horrorów. Z Douglasem Prestonem nawiązał współpracę literacką w 1988 roku.
Autorzy Douglas Preston & Lincoln Child najbardziej znani są z bestsellerowej serii o agencie Pendergaście.
Recenzja
„𝑍𝑎𝑝𝑟𝑧𝑒𝑐𝑧𝑎𝑛𝑖𝑒 𝑖𝑠𝑡𝑛𝑖𝑒𝑛𝑖𝑎 𝑟𝑧𝑒𝑐𝑧𝑦 𝑤𝑦𝑘𝑟𝑎𝑐𝑧𝑎𝑗𝑎̨𝑐𝑦𝑐ℎ 𝑝𝑜𝑧𝑎 𝑛𝑎𝑠𝑧𝑎̨ 𝑤𝑖𝑒𝑑𝑧𝑒̨ 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑟𝑜́𝑤𝑛𝑖𝑒 𝑛𝑖𝑒𝑏𝑒𝑧𝑝𝑖𝑒𝑐𝑧𝑛𝑒 𝑗𝑎𝑘 𝑖𝑐ℎ 𝑝𝑟𝑜𝑚𝑜𝑤𝑎𝑛𝑖𝑒.”
„Diabelska góra” to trzeci tom przygód z Norą Kelly, która z zawodu jest archeologiem. Nie czytałam poprzednich dwóch tomów tej serii, ale w ogóle mi to nie przeszkadzało, wręcz przeciwnie, bardzo mnie zaciekawiło i nabrałam ochoty na poznanie wcześniejszych przygód bohaterów powieści, również brata Nory oraz agentki FBI Corinne Swanson.
Tym razem Nora otrzymuje zlecenie na przeprowadzenie prac archeologicznych w amerykańskiej bazie wojskowej. Uważa, że to kpina i brak poszanowania jej dotychczasowego dorobku naukowego. Stanowcza odmowa skutkuje utratą pracy dosłownie w jednej chwili. Jednak ekscentrycznemu miliarderowi Lucasowi Tappan bardzo zależy na tym, aby prace archeologiczne doszły do skutku, a najbardziej, aby do jego zespołu dołączyła Nora Kelly. Dlatego nie daje za wygraną i wszelkimi sposobami próbuje ją przekonać, żeby jednak zdecydowała się na współpracę i pomogła w ustaleniu co faktycznie wydarzyło się na miejscu domniemanej katastrofy w Roswell.
Czy poszukiwania uwiarygodnią teorię o UFO, a może skierują badaczy na zupełnie inne tory?
„𝑁𝑖𝑒𝑧𝑤𝑦𝑘ł𝑒 𝑡𝑤𝑖𝑒𝑟𝑑𝑧𝑒𝑛𝑖𝑎 𝑤𝑦𝑚𝑎𝑔𝑎𝑗𝑎̨ 𝑛𝑖𝑒𝑧𝑤𝑦𝑘ł𝑦𝑐ℎ 𝑑𝑜𝑤𝑜𝑑𝑜́𝑤.”
Pierwsze odkrycie Nory Kelly jest bardzo przyziemne i uruchamia całą machinę tajemniczych powiązań wywiadu i FBI.
Powieść pełna zwrotów akcji i niespodzianek. Zaskakuje i podnosi ciśnienie. Ta skomplikowana układanka, pomimo mnogości wątków, jest przyjemna w odbiorze. Zarówno struktura powieści jak i styl autorów, dają możliwość w pełni cieszyć się tą intensywną lekturą.
Nie jest to szablonowy thriller i daleko też powieści do zwykłego kryminału. „Diabelska góra” ociera się o fantastykę i dotyka emocji jakie towarzyszą ludziom w dramatycznych dla nich chwilach. Autorzy sprawnie budują napięcie i zadziwiająco nie męczą czytelnika szybkim tempem, które faktycznie momentami jest zawrotne. Serwują tylko nieliczne chwile oddechu. Zadbali też o wiele ciekawostek technicznych, które zostały przedstawione w obrazowy, jasny sposób. Widać, że Preston & Child włożyli dużo pracy w dobry research, odświeżenie wielu informacji o wydarzeniach, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu. Precyzyjnie zbudowali alternatywną rzeczywistość, która pomimo braku realizmu wcale nie jest daleka od tego, co faktycznie mogło się wydarzyć.
Świetnie się bawiłam podczas czytania. Podobała mi się lekkość języka, pomimo licznych informacji z zakresu fizyki, techniki, archeologii i geologii. I nie ma znaczenia, że w powieści są elementy science fiction. Przecież o to chodzi w pisaniu dobrej beletrystyki, żeby tworzyć nieszablonowo i wprawiać w osłupienie czytelnika, tak aby „𝑝𝑜𝑐𝑧𝑢ł 𝑠𝑖𝑒̨ 𝑧𝑑𝑒𝑧𝑜𝑟𝑖𝑒𝑛𝑡𝑜𝑤𝑎𝑛𝑦 𝑗𝑎𝑘 𝑘𝑢𝑙𝑎 𝑛𝑎 𝑠𝑡𝑜𝑙𝑒 𝑏𝑖𝑙𝑎𝑟𝑑𝑜𝑤𝑦𝑚”.
Moja ocena: 7,5/10
Polecam!
Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwo AGORA
Dodaj komentarz